Skupina scénického šermu Jízda svobodných rytířů

Přeskočit na navigaci


Otvírání Vysoké brány, Rakovník, květen 2010

Už potřetí jsme se na den státního svátku 8. května vrátili do královského města Rakovník, abychom ze zúčastnili historických slavností, při nichž se město symbolicky otevírá turistům. Celodenní program, který připravuje rakovnické Muzeum TGM na prostranství před renesanční Vysokou bránou, letos nabídl mimo jiné i skutečné legendy českého scénického šermu a divadla: po letech se do Rakovníka vrátila slavná plzeňská šermířská skupina Dominik (autor těchto řádek si ještě pamatuje lehce svíravý pocit z doby, kdy v Rakovníku coby scénický šermíř také vystupoval a najednou si všiml, že impresário Dominiku Karel Basák stojí v publiku a nenápadně kontroluje, jaké mají ti na scéně střehy), objevili se také Kadeti a u dětí sklidila velký ohlas Téměř divadelní společnost České Budějovice s pohádkami.
Abychom nezůstali úplně pozadu, když už jednou jdeme v čele průvodu, oblékli jsme všechny koně do našich nových, heraldických čabrak, z nichž poslední dodělávala Oříšek tři dny před Rakovníkem. Čabraky doplňovaly i nové praporce a také každé páže získalo varkoč v barvě svého rytíře.
Jako každý rok i tentokrát byl akci přítomen Rakovnický deník, jehož multimediální záznam slavností najdete tady: http://rakovnicky.denik.cz/zpravy_region/vysoka_brana_rakovnik_.html
Průvod nám také zčásti posloužil jako první zatěžkávací zkouška některých nových prvků gotické výstroje a výzbroje, v níž chceme letos absolvovat naše jezdecké turnaje. S nimi začínáme tuto sobotu v Kolíně, kde by měl turnaj otevřít bitvu, pořádanou Pány z Kolína.


Zpět na seznam zpráv z roku 2010 »