Skupina scénického šermu Jízda svobodných rytířů

Přeskočit na navigaci


Tři králové v Lochovicích, leden 2010

Vyšli tentokrát až po tříkrálovém svátku, zato provázeni bohatou sněhovou nadílkou. V sobotu 9. a v neděli 10. ledna mohly vesnice, jimiž jsme tolikrát projížděli na koních (Obora, Lochovice a Netolice), znovu potkat tři krále provázené houfem koledníků. Nechyběla ani zapečetěná kasička farní charity, do níž tři králové vybírali příspěvky na azylový dům pro matky s dětmi, a kulaté odznaky s logem Tříkrálové sbírky, které jsou potvrzením, že vybrané peníze opravdu poputují tam, kam mají.
Už počtvrté se děti z Jízdy svobodných rytířů převtělily do tajemných postav přinášejících do Betléma zlato, myrhu a kadidlo a spolu s dalšími maskami a koledníky zamířily do zasněžených ulic. Křídou, zvlášť posvěcenou při mši v lochovickém kostele svatého Stanislava, malovaly sousedům a přátelům na dveře známé požehnání K+M+B ("Christus mansionem benedicat" čili "Kristus žehnej tomuto domu").
Zpívali jsme koledy a když nám začaly slábnout hlasy, poslouchali sníh, křupající pod nohama. A protože jsme se setkali se srdečnou odezvou, naplnila se kasička farní charity slušnou částkou.
K sobotnímu odpoledni pak patřil tradiční povánoční koncert souboru Musica Pro Sancta Cecilia na lochovickém zámku, zpestřený i několika méně tradičními koledami v podání herce pana Rudolfa Pellara.


Zpět na seznam zpráv z roku 2010 »