Skupina scénického šermu Jízda svobodných rytířů

Přeskočit na navigaci


Turnaj, barokní slavnosti a mistrovství republiky haflingů

V červnu se rychle sběhlo hned několik akcí, z nichž nyní můžete najít záznam v našem fotoalbu. První z nich byl tradiční rytířský turnaj na libereckém jarmarku, kam jsme zavítali už potřetí. Hned týden na to se v Kuksu konaly barokní slavnosti Františka Antonína hraběte Šporka, od jehož úmrtí letos uplynulo 280 let, a současně ve Vrchovanech probíhalo mistrovství republiky haflingů. Nezbylo než se rozdělit. Ráfa s Amálkou a Marjánkou odjeli do Kuksu coby barokní vojáci, Míša coby trenérka Nácíčka jela i s jezdkyní Denisou na mistrovství, kde se Nácíček potkal bezmála se všemi tvory stejné krve, co jich jen po republice běhá.
Obě akce se úspěšně vydařily. Hrabě Špork je jednou z nejpozoruhodnějších osobností českého baroka, což prokázal právě v Kuksu, kde zbudoval rozsáhlý zámecký areál, dnes pěkně zrenovovaný. Proslul jako milovník hudby, mecenáš a také jako znalec literatury a vydavatel úctyhodného množství knih, což ho stálo nejedno zatčení. Špork si o ně občas říkal také svou konfliktní povahou, zálibou v nekonečných sporech a značně svobodomyslným pojímáním katolické víry. Je proto zajímavé zapojit se do programu, v němž se sehrávají scénky z jeho bohatého života, protože je o čem hrát.
Také Nácíček se nedal na mistrovství republiky zahanbit a v sobotním volném parkuru do 60 cm zajel vítěznou jízdu s časem 78,1 vteřiny, který se jen o desetinu vteřiny lišil od ideálního 78 sekund. Trochu smůla byla v tom, že právě tento parkur se do oficiálních závodů mistrovství nezapočítával, ale i tak si Nácíček a Denisa zasloužili ovace.
V současnosti se už chystáme na další akce, o nichž budeme brzy opět informovat.


Zpět na seznam zpráv »