Skupina scénického šermu Jízda svobodných rytířů

Přeskočit na navigaci


Valdštejnské slavnosti v Jičíně, květen 2018

Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, od jehož narození slavíme v letošním roce 435 let, si v roce 1624 zvolil jako sídlo svého nového frýdlantského panství Jičín a s využitím italských architektů hned začal s jeho velkou přestavbou. Založil gymnázium, připravil základy na vybudování mnoha klášterů, plánoval vznik univerzity a biskupství. Zakládal pivovary, mlýny, textilní a zbrojařské manufaktury.
Byl úspěšným ekonomem a manažerem rozvoje celého území. Malému provinčnímu Jičínu tak vnutil rozvrh imperiálního města.
Z bývalého zámku Smiřických nechal vytvořit palác se třemi nádvořími a sálem procházejícím přes dvě podlaží. O jičínském náměstí se někdy říká, že mělo být čtvrtým nádvořím Valdštejnova zámku. Pravdou je, že pravidelné obdélníkové prostranství, lemované na všech stranách podloubími domů, přiléhá k jeho průčelí nikoli jako středověké tržiště, ale jako rozlehlý reprezentativní prostor.
Jakkoli byl tedy frýdlantský vévoda a vrchní velitel císařských vojsk ve svém konání rozporuplný, jakkoli byl ochoten až děsivě pragmaticky střídat strany a vyjít z každé situace s co největším osobním prospěchem, druhou stránkou jeho osobnosti byl evropský rozhled a připravenost rozvíjet své statky po stránce hospodářské, sociální i duchovní. V tomto směru tak může být Jičín Albrechtu z Valdštejna za mnohé vděčný a neváhá to dát najevo.
V květnu proto město opět ožilo na jeho počest a Valdštejnskými slavnostmi si připomnělo jeho velké činy. Nechyběla u toho ani Jízda svobodných rytířů, která už tradičně ztvárnila spolu s Kavalerií Náchod Valdštejnův jezdecký doprovod. Na jízdu velkolepými jičínskými alejemi, sbíhajícími se hvězdicovitě do centra města, se dá jen těžko zapomenout. Potěšili nás také milí a vstřícní diváci. Ve fotogalerii se můžete podívat na výběr snímků z letošního ročníku, celé fotoalbum pak najdete zde: https://haldir.rajce.idnes.cz/Jicin_19.5.2018/


Zpět na seznam zpráv z roku 2018 »