Skupina scénického šermu Jízda svobodných rytířů

Přeskočit na navigaci


Bitva z období Občanské války, duben 2018

Poslední dubnový víkend se jezdci Jízdy svobodných rytířů zúčastnili bitvy a současně pietní vzpomínkové akce v rodišti účastníka americké Občanské války, dobrovolného příslušníka 9. pluku illinoiské jízdy Jakuba Kakušky (sloužil v setnině C). Fotografie z průběhu celé akce můžete jako obvykle shlédnout v našem fotoalbu.
Jakub Kakuška nastoupil k pluku dobrovolně dne 3. října roku 1864 a sloužil v něm až do konce války; čestně propuštěn byl dne 13. října 1865. Později se usadil v Chicagu.
Jeho rodiče, Jeho rodiče, nemajetný podruh Bartoloměj a dcera obecního pastýře Terezie Kašparová, byli oddáni roku 1837 v Hlavatci poblíž Netolic (jižně od Písku a severozápadně od Českých Budějovic).
Jakub se narodil zřejmě 5. května 1846 v Podeřišti u Netolic (kousek od Vodňan, odkud pocházel Vojtěch G. Pinter).
Po potlačení revoluce v roce 1848 odešla jeho rodina podobně jako řada dalších Čechů do Ameriky. Do Chicaga přišla mezi roky 1852 a 1853. Jakubův otec Bartoloměj byl údajně prvním Čechem, který postavil v Chicagu v roce 1854 jednopokojový dřevěný dům v blízkosti jezera Michigan (podle knihy Rudolfa Bubeníčka "Dějiny Čechů v Chicagu"), a jeho matka Terezie zde byla první českou porodní asistentkou.
Jakub s budoucím švagrem Matyášem Skoblíkem a několika přáteli vstoupil v 19 letech do 9. illinoiského regimentu v Camp Douglas, který se rozkládal na břehu Lake Michigan na 39. ulici (kde byli později zadržováni konfederační vězňové a mnoho jich zemřelo na podchlazení). Sloužil celou válku a zůstal v regimentu ještě pět měsíců poté, co se Konfederace vzdala. Regiment totiž na Jihu nadále dočasně působil pro udržení pořádku a prosazení zrovnoprávnění bývalých otroků.
Vzpomínku na Jakuba Kakušku jakož i na další Čechy sloužící v Občanské válce dnes uchovávají reenactoři tvořící plzeňský 9th Illinois Cavalry Regiment, kteří se podíleli i na výše uvedené akci.


Zpět na seznam zpráv »