Skupina scénického šermu Jízda svobodných rytířů

Přeskočit na navigaci


Texas Ranger Club v Prášilech, srpen 2006

Občanská válka Severu proti Jihu skončila a ke svému neodvratnému konci směřovalo i podmanění indiánských kmenů. Poslední bojovníci se přidali k bílým osadníkům, rychle zaplňujícím západní teritoria. Nebezpečí však hrozilo od zbytků konfederační armády. Vyhladovělí a otrhaní vojáci se často sdružovali do zlodějských tlup, které terorizovaly a drancovaly okolí. Dělníci a osadníci si to však nenechali líbit. V jejich životě se začalo prosazovat dodnes platné pravidlo, že každý americký občan má právo nosit zbraň. Pokusy o nenadálé přepady pak nejednou končily krvavými přestřelkami a bojem muže proti muži.
Zhruba tak vypadala hraná scénka se šesti koňmi, kterou se Texas Ranger Club představil v rámci westernových dnů poslední srpnový víkend v Prášilech na Šumavě. Svůj křest ohněm si tu odbyl koník Bill, jehož si v sobotu osedlal Pida a zhodnotil ho slovy: "Kůň na myšlenku".
Nevystupovali jsme sami. S fantastickým číslem se v Prášilech objevil také mistr republiky v rodeu a jezdec Československého Pony Expressu Jimmy Magura, který všem divákům předvedl, že ani ta nejsmělejší představa o tom, co všechno lze dělat s koněm, se nemusí vyrovnat realitě.
Přijel také mistr světa v žonglování s revolverem a v práci s bičem Jindra "Zorro" Zobl, jehož show s oběma zmíněnými nástroji rovněž stála za vidění. Jindra Zobl zašel i k nám do tábora, kde se chtěl ve stanu připravit na vystoupení - jenže padl do rukou Míše a my jsme zjistili, že mistr světa v žonglování s revolverem je možná mistr světa v žonglování s revolverem, ale Míša je zase Míša, takže Zorro tentokrát ustoupil.
Počasí bylo tradičně prášilské, takže sluníčko jen tak občas bázlivě vykouklo zpoza dešťových mraků. Naštěstí však bylo samo zvědavé na vystoupení, takže pršelo spíš přes noc a po ránu. Těžko tedy říct, proč tak dlouho a neochotně chytala sláma, kterou měli koně projíždět coby ohnivou stěnou. Není vyloučené, že ten oheň se nás bál.


Zpět na seznam zpráv z roku 2006 »