Skupina scénického šermu Jízda svobodných rytířů

Přeskočit na navigaci


Bitva na Bílé hoře a kavaleristický výcvik, září 2010

Hlava krytá otevřenou útočnou přilbou, prsa chráněná kyrysem. Před nepohodou chrání jezdce pevný buvolí kabátec, přes který si ještě přehodil krátký jezdecký plášť s prostřihovanými rukávy. Křížem přes levé rameno splývá jezdci k pravému boku kožený bandalír, na němž je zavěšena krátká ručnice s kolečkovým zámkem - proslulá arkebuza. V závěsníku na levém boku se houpá meč. V holstrech na předních bočnicích sedla jistí jezdce ještě dvě nabité pistole.
Tak vypadaly arkebuzírské jednotky, které během třicetileté války vytvářely ozbrojený doprovod významných vojenských pánů a mohly vykonávat i samostatné akce. O víkendu 18. a 19. září jsme se do nich převtělili na Bílé hoře už pošesté.
Tradiční rekonstrukce bitvy na Bílé hoře, pořádané Rytíři Koruny české, jsme se letos zúčastnili se čtyřmi koňmi, které doplnila dvojice "Zajíců z Heroltic", neboli náš kamarád z letního vandru Ivan Zajíček s partnerkou. Naším úkolem bylo opět ztvárnit jízdu mladého Kristiána z Anhaltu, který jako jeden z mála velitelů stavovského vojska prokázal opravdovou vůli bojovat a vedl svůj oddíl sedmi set arkebuzírů do statečného jezdeckého protiúderu. Oproti obvyklé tradici si roli Kristiána vystřihl v sobotu Pida (Ráfa se jí ujal v neděli) a všichni jsme dostatečně využili nové prvky výstroje a výzbroje, jež jsme letos pořídili. Jak už to bývá, vlastní jezdecké operace klaply v bitvě o něco lépe v neděli, kdy jsme byli víc sježděni, v sobotu jsme ale zase zpestřili odpolední program tím, že jsme na speciální žádost jednoho z dokumentujících fotografů předvedli po bitvě jezdecký útok v řadě. Pan fotograf projevil nemálo odvahy, protože se postavil přímo proti nám. Pořízené snímky nám poslal, tři z nich najdete ve fotoalbu, kde uzavírají fotogalerii z letošní Bílé hory.
O týden později se v Lochovicích konalo tradiční podzimní cvičení 9th Illinois Cavalry Regimentu a 8. Terryho kavalerie, při němž si s kamarády z regimentu osvojujeme původní taktiku a originální vojenské povely z americké Občanské války. Tentokrát zpestřil soustředění funkční kanón a také znalostní test, zaměřený na americké dějiny. Rovněž upomínku na tuto akci najdete ve fotoalbu.
A do třetice máme nějaké novinky v kalendáriu, kam jsme doplnili akce, které nás ještě čekají do konce roku. O jejich průběhu budeme samozřejmě nadále podávat zevrubná svědectví.


Zpět na seznam zpráv z roku 2010 »