Skupina scénického šermu Jízda svobodných rytířů

Přeskočit na navigaci


Valdštejnské slavnosti v Chebu, srpen 2010

V polovině dvacátých let sedmnáctého století vypracoval astronom a vědec Jan Kepler pro vévodu Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna horoskop, který přinášel důležitá varování. Kepler poukazoval na budoucí narušení vztahů s císařem a korunním princem Ferdinandem a upozorňoval, že zvlášť kritický bude pro Valdštejna začátek roku 1634. Po tomto datu už v jeho osudu neviděl - nic.
Teď se však píše teprve rok 1625 a Valdštejn je jmenován generálem a vrchním velitelem císařské armády v Německu a Nizozemsku. Během několika měsíců soustředí na shromaždišti u Chebu císařskou armádu a počátkem září s ní vytáhne do Německa. Toto první setkání s městem Cheb je pro něho ještě šťastné...
Valdštejnské slavnosti, které město Cheb každoročně pořádá, se inspirují právě onou dobou největší slávy a vojenských úspěchů rozporuplného vojevůdce. Vévoda v podání Miroslava Kněborta se na nich objevuje v lesku a nádheře, s chotí i s celou svou vojenskou kanceláří. Pravidelně jej také doprovází arkebuzírská jednotka, kterou ztvárňujeme.
Každý rok se snažíme něco vylepšit a ani letošek nebyl výjimkou. Naši výzbroj a výstroj jsme tak doplnili o nové pláště a kyrysy, abychom se ještě více přiblížili dobovému vzhledu jízdních střelců. Na pláštích osvědčily svůj um skvělé kostýmní výtvarnice Marta a spol., kyrysy na míru každému z nás dělal Pida.
Slavností jsme se zúčastnili se čtyřmi koňmi, a protože Oříšek se tentokrát do Chebu nedostala, zastoupila ji v roli dvorní fotografky zejména Amálka. Fotky jsou ve fotoalbu.


Zpět na seznam zpráv z roku 2010 »