Skupina scénického šermu Jízda svobodných rytířů

Přeskočit na navigaci


Indiánské války: bitva u Little Big Hornu, Březno, červenec 2010

"Chlapi, hlídejte si koně! Indiáni v noci ukradli kanón! Chtěj válku, budou mít válku. U všech stánků maj zaracha, nedostanou najíst, nedostanou napít, dokud to dělo nevrátěj. Ale nesměj ukrást ještě koně, to bysme to už nevyměnili. Jak uvidíte Indiána - okamžitě střílet!"
No, je potřeba dodávat, že táboření v Březnu u Chomutova během červencových svátků, spojené s posledními indiánskými válkami a s bitvou u Little Big Hornu, se opravdu mimořádně vydařilo?
Velká poklona organizátorům ze skupiny Rytíři severu, pro tuhle akci udělali opravdu všechno, co mohli, a nic neponechali náhodě. A tak v Březnu u Chomutova vyrostla věrná kopie velké indiánské vesnice, do níž se sjely kmeny Dakotů i Čejenů, aby sjednoceny pod velením Čapawahy společně čelily "ocelové pěsti" americké armády - Sedmé kavalerii generála Custera.
Velkolepá bitva na motivy známého střetnutí u Little Big Hornu přivedla do Března na stovky bojovníků obou stran a až na tři desítky koní, o něž se organizátoři v mezích možností opravdu vzorně starali. Že je vedro? Lidem i koním byl neustále k dispozici hasičský vůz, jehož ochotná obsluha v pravidelných intervalech všechny skrápěla štědrou sprchou, nechyběla samozřejmě ani cisterna s vodou. Má někdo hlad či žízeň? Polní kuchyně byla kdykoli připravena posloužit. Připočteme-li k tomu i vstřícný přístup všech místních, nezbývá než uctivě smeknout.
Také sama bitva, v níž proti Čapawahovi nemohl v roli generála Custera stanout nikdo jiný než Václav Vydra, obsahovala řadu vydařených momentů a jako jedna z mála podobných akcí pořádaných u nás se stala výrazně jezdeckou. Jízda svobodných rytířů se do ní zapojila coby kavaleristická jednotka se zvláštními úkoly. Na samém počátku střetnutí bylo naším úkolem vniknout do indiánské vesnice a zatknout dva vzbouřence, kteří se postavili proti bílým osadníkům. Po zahnání z vesnice jsme se připojili k hlavnímu proudu Custerovy armády a setrvali s ním až do hořkého konce na návrší nad Little Big Hornem, kde byly pobity poslední zbytky kavalerie.
Zatýkací scéna ve vesnici skvěle vyšla mimo jiné díky tomu, že Indiáni při nácviku i při akci samé výborně spolupracovali, perfektně hráli své role, ale přitom brali mimořádný ohled na koně. Jakkoli první noc "zlobili" a nad ránem ukradli z vojenského tábora jedno dělo, za provedení bitvy samé si zaslouží absolutorium.
Do ohně jsme šli celkem se sedmi koňmi, naši šestici z lochovické stáje podpořil Čenda na Rodrigovi. Gerry dostal na bitvu nového jezdce, a sice našeho souseda z tábora Jiřího Kobzu, který se ukázal jako dobrý parťák a zkušený voják.
Nedisciplinovaně a neparťácky se projevila pouze Oříšek, jež sice jako vždy fotila, ovšem, a to si tedy dovolila dost, odjela na krátkou dovolenou do hor ještě předtím, než předala fotky, v důsledku čehož jsme je zařadili do našeho fotoalba až nyní. Oříšku, Oříšku. Louskáček na tebe.
Pokud se chce někdo podívat na úplně všechny snímky, které Oříšek pořídila, najde je tady: http://dod.rajce.idnes.cz/5.7.2010_Indianske_valky_Brezno_u_Chomutova/
A díky Country Šedému Vlkovi vznikl z celého projektu i dokumentární video záznam, jehož jednotlivé díly najdete tady:
http://www.youtube.com/watch?v=9sLvnfSQ97I&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=rekxTdKB8Cs&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Tvf32pIgVMc


Zpět na seznam zpráv z roku 2010 »