Skupina scénického šermu Jízda svobodných rytířů

Přeskočit na navigaci


Dětský den s Klubíčkem v Lochovicích, červen 2006

V sobotu 3. června v Lochovicích symbolicky vyvrcholil další půlrok hipoterapeutické činnosti, která patří mezi důležité body programu Maškovic stáje. Stalo se tak prostřednictvím tradičního Dnu s Klubíčkem, zábavní akce, konané vždy u příležitosti Mezinárodního dne dětí první červnovou sobotu a určené postiženým dětem. O tyto děti pečuje berounské sdružení Klubíčko, s nímž Jízda svobodných rytířů už několik let spolupracuje na hipoterapii.
Hrozně prima je, že během této doby se podařilo dát kolem daného dne dohromady různorodý a neustále se rozšiřující tým spousty lidiček a hobbistů, představující navíc téměř všechny generace.
Letošek nebyl výjimkou; program začal krátce po poledni vystoupením "omladiny" naší skupiny, která si pod vedením Báry Königové z lochovické fary nazkoušela pohádku o perníkové chaloupce. Následovala ukázka "psího parkuru" zvaného agility, již předvedla Vlaďka Čištínová, trenérka tohoto sportu ve středních Čechách. Lochovičtí dobrovolní hasiči přijeli i se svým veteránem, hasičskou stříkačkou Ford Canada z roku 1943, a záhy prokázali, že tato babička neztratila až dodneška nic ze svých hasících schopností. Pražská skupina scénického šermu Bibus Spiritus představila svou novou divadelní hru "O slavném putování rytíře Brancy Leona de Lorcy a jeho neohrožené armády do hradu Euro Castro v srdci Pulie". Texas Ranger Club zase ukázal zvědavým divákům nemálo dovedností, bez nichž se neobejde žádný westernový jezdec: průjezd brankou s jejím otevřením i zavřením z koňského sedla, cval a trysk mezi barely, skoky přes překážku, ovládání různých krokových variací koně (chůze bokem i šikmo vzad, couvání, otočka na místě atd.) a přivykání koně na střelbu ze země i ze sedla. Jízda svobodných rytířů poté na toto vystoupení navázala ukázkami výcviku středověkých jezdců v ovládání meče, dřevce a kopí: trénovalo se sbírání kroužků hrotem meče i dřevce, stínání "hlav" (zelných hlávek) v plném trysku, lov kance kopím a útoky proti nepřátelům vybaveným štíty. Samostatná vystoupení všech účinkujících zakončila ohňová show a hra s bičem.
Diváci, mezi nimiž byly hlavními právě děti z Klubíčka, si navíc mohli během celého dne vyzkoušet své štěstí v celé řadě soutěží (střelba z luku, hod podkovou, vrh sekyrkou, hod kroužky a další).
Program skončil povozením takřka všech přítomných dětí na koni. Díky tomu, že lochovičtí koně jsou dlouhodobě zapojeni do hiporehabilitačního programu, jsme mohli tento zážitek dopřát i hendikepovaným dětem, které ostatně navštěvují zdejší statek i během roku. Co dodat na závěr? Pokud jste se v sobotu 3. června do Lochovic nedostali, nezoufejte. Další podobnou akci chystáme na podzim. Těšíme se už teď.


Zpět na seznam zpráv z roku 2006 »