Skupina scénického šermu Jízda svobodných rytířů

Přeskočit na navigaci


Novinky a akce

Na této stránce najdete aktuální informace o akcích, které pořádáme, či se jich účastníme, stejně jako upozornění na novinky na našem webu.

Soustředění kavalerie, průvod vévody bavorského a svěcení poutního kříže

V našem fotoalbu přibyly tři nové galerie ze skrovných, ale krásných a dojemných akcí a setkání tohoto jara. V dubnu se v Lochovicích a na vrchu Plešivec konalo tradiční cvičení 9th Illionis Cavalry, spojené s malou lesní bitvou z období občanské války, kterou jsme návštěvníkům Brd zpestřili jejich zážitky z okolí Plešiveckého jezírka. V červnu se za dodržení přísných hygienických opatření pro všechny účastníky i koně nakonec přece jen uskutečnil překrásný průvod vévody Štěpána Bavorského po staré norimberské cestě, který zamířil ze Dvora Králové do Berouna, z Berouna na Tetín a z Tetína druhý den do Srbska. Agentura Alotrium se postarala o jeho tradičně skvělou organizaci i atmosféru a koníci odvedli pod svými jezdci skvělý výkon - zvláště druhý den, kdy se ze Srbska vraceli do stáje po kopytě. Vévodovi bavorskému přálo po většinu času i počasí, jen těsně před Tetínem sprchlo. Průvod, který představoval druhou větev tradičního Královského průvodu, vznikl díky projektu Svatá Ludmila 1100 let. Starostové obcí, v nichž jsme zastavovali, ás hezky přivítali a vzdali hold vévodovi Štěpánu Bavorskému, který k nim krátce zahovořil.
Cesta zpět ze Srbska nádhernou brdskou krajinou se pak čistou áhodou propojila s působivým duchovním zážitkem, kdy jsme se v obci Brodek náhodně setkali se skupinou zdejších farníků a dalších dobrých lidí, kteří nás velmi milými slovy přizvali k vysvěceí poutního kříže v lukách pod zdejším kostelíkem. Brodek je nádherná vesnička, která stojí za návštěvu, a místní komunita v čele s "Černým Petrem" se o ni moc hezky stará. Zastávka tam byla skutečné pohlazení. A pak už koně zamáířili k domovu...

[Vloženo: 13. 06. 2021]

Změna termínu bitvy v Kolíně

Termín bitvy v Kolíně se přesunul na 10. července 2021.

[Vloženo: 05. 05. 2021]

Dvacet let s bitvou u Jankova

Letošní ročník bitvy u Jankova se nemohl uskutečnit, ale nechtěli jsme jej úplně opominout. Proto jsme prohrabali naše archívy a pokusili se dohledat, kde všude jsme vyjeli na bitevní pole jako dávní Torstensonovi vojáci. S překvapením jsme zjistili, že poprvé to bylo už někdy před 20 lety, v Krňanech nedaleko Štěchovic. V roce 2004 se bitva u Jankova stala tématem Mračení na tvrzi Mrač. Fotografie se nám nedochovaly, ale tehdejší organizátor akce Petr Berka nám poslal odkaz na video, jež u příležitosti bitvy vzniklo. Video najdete ve videogalerii a do fotoalba přibylo alespoň několik záběrů z něj. Následovala dlouhá jedenáctiletá pauza, po níž se bitva připomněla příjemným víkendem v lomu Bořená hora. Všechny zmíněné projekty byly letní. Teprve po dalších čtyřech letech, v roce 2019, se bitva vrátila na místo a do času, kam opravdu patří - tedy do sychravého březnového předjaří přímo k Jankovu, do kraje, jemuž se ne nadarmo přezdívá česká Sibiř. Úspěšný projekt stihl ještě jedno opakování těsně před vyhlášením protiepidemických opatření v roce 2020, pak se však možnosti pro další podobné akce prozatím uzavřely. Tak si dopřejme vzpomínku na ty, co proběhly, a doufejme, že se co nejdřív opět na nějaké setkáme.

[Vloženo: 15. 04. 2021]


Archiv